Serdecznie witamy

Głodni wiedzy z Głogowa

wypas owiec w bieszczadach, masaż dla kobiet w ciąży warszawa

Kościół św. Mikołaja w Ermupoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Mikołaja w Ermupoli
Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου Σύρου
katedra
Ilustracja
Państwo  Grecja
Miejscowość Ermupoli
Wyznanie prawosławie
Kościół
Wezwanie Mikołaj z Miry
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Kościół św. Mikołaja w Ermupoli
Kościół św. Mikołaja w Ermupoli
37,4465°N 24,9451°E/37,446500 24,945100
Strona internetowa

Kościół św. Mikołaja w Ermupoli - prawosławny kościół znajdujący się na wyspie Siros w największym jego mieście Ermupoli. Jest trzecim, najstarszym kościołem w Syros, po katedrze Świętego Przemienienia Pańskiego z 1824 i kościoła Wniebowzięcia NMP z 1828 roku.

Historia

Pierwsze plany powstania nowego kościoła pochodzą z 1847 roku. Przy planach zaangażowanych było kilku architektów: L. Zavos, A. Zinopoulou, Vlysidi I., Eleftheriadis i francuski architekci Vaugarni. W powstanie nowej świątyni zainteresowany był król Otto, który w 1851 roku podpisał dekret królewski zatwierdzający pomysł powstania katedry. Fundatorem kościoła był biskup Cyklad oraz liczni bogaci darczyńcy. Budynek został oddany do użytku 14 września 1870 roku[1].

W katedrze w jej zakrystii przechowywane są relikwie związane z patronem wyspy Mikołajem z Miry oraz liczne artefakty sakralne podarowane przez odwiedzających katedrę notabli z Grecji Rosji i krajów naddunajskich. W kościele znajduje się pierwszy obraz El Greca pt. Zaśnięcie Marii.

Przypisy

zobacz, apartamenty w Szczawnicy, chirurg szczękowy Kraków